Premiul Nicolae Iorga.
Premiul Nicolae Iorga inițiat de Asociația Culturală Nicolae Iorga Botoșani, în anul 2003.
Ideea instituirii unui Premiu în amintirea marelui istoric, la Botoşani, în oraşul naşterii sale, a prins contur în anul 2001, la aniversarea a 130 de ani de la naşterea lui Nicolae Iorga. Lipsind susţinerea financiară, iniţiativa organizaţiei a rămas un vis neîmplinit. Un an mai târziu, participând la o licitaţie de proiecte, organizată de Fundaţia Carpatica din Oradea, acest vis devenea realitate. La Salonul Naţional de Carte din cadrul Zilelor Nicolae Iorga, 5-6 iunie 2002, s-a lansat concursul tematic de opere ştiinţifice, încununat cu Premiul Naţional de Istorie Nicolae Iorga. Obiectivele sale sunt enunţate în adresa cu nr. 262 din 21-05-2002, înaintată de Asociaţia Culturală Nicolae Iorga executivului Primăriei Municipiului Botoşani: "prin decernarea Premiului Naţional Nicolae Iorga urmărim să stimulăm atât interesul cercetătorilor pentru tematica anunţată, cât şi interesul publicului cititor, al cărui apetit pentru lectură este în continuă scădere. Sperăm, totodată, să atragem la Botoşani, în zilele de celebrare a ilustrului înaintaş, personalităţi culturale şi ştiinţifice de primă mărime, care vor reflecta în scrierile lor rolul deţinut de spaţiul natal în biografia marelui istoric."
După legitimarea Premiului - prin mai multe hotărâri emise de Consiliul Local Botoşani - recunoaşterea ştiinţifică a mediului universitar şi academic nu a întârziat să apară.